Kadınlar en çok eğitim, gıda ve tekstil sektörlerinde iş arıyor

Kadınların iş gücüne katılım oranı artıyor

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken kadın iş arayanların istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. Bugün itibariyle eleman.net’te toplam kadın özgeçmiş sayısının 4 milyon 487 bin kişi olduğunu söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, son 3 yılda oluşturulan yıllık kadın özgeçmiş sayısının arttığını söyledi. İş arayanların yüzde  33,78’inin üniversite mezunu olduğunu söyleyen Duyarlar en çok; eğitim, gıda ve tekstil sektörlerinde kadınların iş aradığının altını çizdi.

????????????????????????????????????

Önemli bir araştırmaya imza atan mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net, kadın iş arayanların istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. Bugün itibariyle datalarında 4 milyon 487 bin kadın CV’si olduğunu söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, TÜİK verilerine göre; kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 34,1 olduğunu söyledi. Yine aynı rapora göre; kadınların istihdam oranının yüzde 29,1 olduğunun altını çizen Duyarlar, kadın işsizlik oranın ise yüzde 14,7 (1 milyon 542 bin kişi) olduğunu aktardı.

İş arayan kadınların yüzde 33,78’i lisans mezunu…

Gerçekleştirdikleri istatiksel araştırmaya göre;  Kadın özgeçmiş sayısı 2018 yılında yüzde 18 oranında azalsa da son 3 yıla bakıldığında artış yaşandığını söyleyen Duyarlar, bu oranın 2017 yılında yüzde 14 artışla 494.400, 2016 yılında ise yüzde 20 artışla 423.500 kişi olarak gözlemlediklerini aktardı.  İş arayan kadınların yüzde 33,78’inin lisans mezunu olduğunu söyleyen Duyarlar, yüzde 31,36’sının lise, yüzde 34,64’ünün ise ön lisans mezunu olduğunu belirtti.  İş arayan kadınların yaş aralıklarını da gözler önüne seren araştırma; 26-30 yaş arasındaki kadınların yüzde 32,12’lik kısmı oluşturduğunu, deneyim süresinde ise yüzde 28,92’lik kısmın 1-2 yıllık deneyimli olduğunu gösterdi. Araştırma; 5-10 yılık deneyimli iş arayan kadınların da yüzde 16,04’lük kesimi oluşturduğunu ortaya çıkardı.

“Kadınların daha fazla iş hayatında olması gerekiyor

İstatistiklere bakarak kadın çalışanların iş hayatında daha fazla rol alması gerektiğine inandıklarını söyleyen Eleman.net Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Duyarlar, “Kadınlar her alanda olduğu gibi iş dünyasında da güçlerini her geçen gün kanıtlıyor. İşe alımlarda İK politikalarını gözden geçiren günümüz şirketlerinin pozitif ayrımcılık yaptıklarını biliyoruz.  Kadın eli her yeri güzelleştirdiği gibi iş dünyasını da güzelleştiriyor. Duygusal zekalarını tecrübeleriyle birleştirdiklerinde harikalar yaratıyorlar. Dolayısıyla kadınların daha fazla iş hayatında olması için biz de elimizden geleni yapıyoruz.  Doğru işe girmeleri ve istedikleri sektörde çalışmaları için tüm gücümüzü harcıyoruz. Bir kadın yönetici olarak kadınlara desteğimizin sonsuz olduğunu söyleyebilirim. Hayatı kadınlar güzelleştirecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir