TERCİH YAPARKEN DİKKAT!

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik ve Aday İlişkileri Müdürü Tuba Uçar, “Uzman görüşü almadan tercih yapmayın!”

ÜNİVERSİTE ADAYLARI DOĞRU TERCİH İLE GELECEĞİNİ BELİRLİYOR!

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, üniversite adayı öğrenciler ve veliler büyük bir heyecanla doğru tercih yapabilmek için kolları sıvadı. Uzmanlar doğru tercih için üniversite adaylarına bilgilendirici açıklamalarda bulunuyor.

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tüm oturumları tamamlandı. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’ne (YDT) katılan toplam 2 milyondan fazla adayın aldığı puanların açıklanmasıyla tercih telaşı başladı. Üniversite adaylarının geleceğine dair önemli kararların verileceği tercih döneminde doğru tercih yapmak çok önemli. 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik ve Aday İlişkileri Müdürü Tuba Uçar doğru tercih ile ilgili, “Tercih yapmadan önce tüm adaylar Temmuz ayında ÖSYM’nin sitesinde yayınlanan 2019 YKS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu’nu incelemelidir. Tercih yapmak istedikleri bölümlerin özel koşullarını sağlayıp sağlamadıklarını dikkate almalıdırlar. Lisans programında tercih yapacak adayların Tablo 4, ön lisans programında tercih yapacak adayların ise Tablo 3’ü incelemeleri gerekmektedir. Adaylar ilk aşamada kendilerine “ ben hangi meslekte mutlu olurum” sorusunu sormalıdırlar. Sonrasında bu mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadığına bakmalıdırlar. Üniversite mezunun sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Mezun sayısının fazla olması iş bulma olanaklarını zorlaştırmaktadır. Adayların bir üniversite diploması

dışında alanında kendini geliştireceği fırsatlar da yaratması gerekir. Adaylar gitmek istemedikleri hiçbir bölüme ise tercih listesinde yer vermemelidir. Yerleştirildikleri takdirde bir sonraki yıl ağırlıklı ortaöğretim başarı puanını yarıya düşüceğini unutmamalıdırlar. 2019 YTY YKS tercihlerinde üniversite adaylarının 24 üniversite tercih hakkı bulunmaktadır. Tercih yaparken adaylar, ilk 3 tercihlerini hayallerinde istedikleri, sıralamasının üstünde, gerçekçi olmayan bölümleri yazabilir. Diğer tercihlerinde daha gerçekçi tercih yapmaları gerekir. Adayı yerleştirmede başarı sırası önemli olduğu kadar iyi bir tercih sıralaması da çok önemlidir.  ” dedi.

Uzman görüşü almadan tercih yapmayın!

Uçar “Geleceğimizi etkileyecek bu önemli kararda hata yapmamak herkes için önemlidir. Bu süreçte adaylar kadar aileler de kaygılıdır. Adaylar seçimlerini belirlerken sadece üniversitede okumak için tercih yapmamalıdırlar. Kendileri için en doğru mesleği seçebilmeleri gerekir. Mutlu olacağı mesleği belirlemede aday tek başına karar vermesi çok zorlaşıyor. Bu karar aşamasında aileler kadar rehber öğretmen desteği de önemlidir. Bu süreçte aileler çocuklarının yanında olmalı, fakat çocuklarına ileride iş fırsatı daha fazla olan alanlara yönelmeleri için çok fazla baskı yapmamalı, onların başarılı olacağı alanlara yönlendirmede destek sağlamalıdırlar. Adaylar seçim aşamasında önce kendi isteklerine göre bir tercih listesi oluşturmalı, sonrasında aileleriyle birlikte uzman rehber öğretmenlerinden tercih önerileri ile listesini belirlemelidir. Tercih listesi oluştururken ÖSYM’nin www.yok.gov.tr adresinden yazacakları bölümler için detaylı bilgiler edinmeyi unutmasınlar. Unutmayınız ki yanlış bir tercih dönüşü olmayan ve sizi mutsuz edecek bir mesleğe yönlendirebilir.” dedi.

Doğru tercih için yapılması gerekenler

  • Öncelikle TYT ve YKS puanlarımızı değil başarı sıramızı baz alarak tercihlerimizi oluşturmalıyız.
  • Tercihlerimizi belirlemeden önce sıralamamızda yakın üst ve alt sınır puan-sıralama aralığı oluşturmalıyız.
  • Bölüm tercihleri yapılırken hangi bölümü yazacaksak o bölümün puan türünü baz almalıyız.
  • Tercih sıralamamız oluşturulurken ilk 3 -5 tercihimizde Devlet Üniversitelerinin yanı sıra Vakıf Üniversitelerinin özel bursluluk olanakları bulunmaktadır. Tercih yaparken istediğimiz bölümlerin Vakıf Üniversitelerindeki bursluluk durumlarını da incelemekte fayda olacaktır.
  • Son tercihlere geldiğimizde derecemizin altındaki yerleri tercih etmelisiniz. Olası sıralama yükselmesinde açıkta kalmamanız açısında önemlidir.
  • Bölüm sıralamalarımızı gerçekleştirirken daha çok istediklerimizi üst sıralarda tercih etmeliyiz. Minimum puan başarı sıralaması gibi önceliklerden ötürü daha az istediğimiz bir bölümü öne almayınız.

Tercih yaparken uzman görüşü almanın önemine vurgu yapan Uçar, İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak Trakya il merkezleri  ve İstanbul genelinde birçok lokasyonda tercih dönemi tarihleri arasında tercih danışma merkezi kurduklarını ve tercih listelerini alırken detaylı meslek ve rehberlik desteği almak isteyen arkadaşların bu merkezlere başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.  Tercih merkezlerinin bilgileri için www.rumeli.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir