Beyonce, Jennifer Lopez, Cher, Lady Gaga gibi ünlüleri giydiren marka: NEDO

Yazar: Alanis Beril Altınbaş

Ülkemizden tasarım markası – Couture deyince aklıma tek bir isim geliyor: NEDO BY NEDRET TACİROĞLU

Benimle babam gibi, bir anne kız düşünün; kimleri giydiriyorlar: Beyonce, Jennifer Lopez, Cher, Heidi Klum, Rita Ora, Kangana Ranaut, liste uzayıp gidiyor…

Moda Haftasında, Cannes Festivaline, Emmy Ödülleri töreninden, Oscar Akedemi ödüllerine, ünlü dünya sanatçılarının en ünlülerine haute couture NEDO giydiriyor.

Fenomen sanatçı jlo en son en büyük konserine NEDO kıyafetiyle çıktı. Cher, 25 milyon+ takipçisi olan Vogue dergisine verdiği özel video röportajına NEDO tasarım ceketiyle çıkıyor.

Anne kız birlikte çalışan süper bir aileden bahsediyorum.

Peki, bu global başarının ardındaki hikâye nedir?

Nedret Taciroğlu 1981 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimari bölümünden mezun oldu.

Bu arada ben de mimar olmayı hedefliyorum ve Nedret Taciroğlu benim role modellerimin başında geliyor.

17 yaşındayken Tokyo’da ULUSLARARASI GENÇ KIZLAR yarışmasına katıldı ve fotojeni güzeli seçildi. Öğrenimini sürdürdüğü sırada mankenlik ve fotomodellik yaptı.

1980 yılında modaya olan aşkıyla ev dekorasyonuna olan tutkusunu birleştirdi ve “NEDO” markasını kurdu.

Hızla yükselerek İstanbul, Paris, New York, Dallas ve Houston’da uluslararası moda; el yapımı kaliteli deri giysilerin tasarımı, üretimi ve ihracatı konularında dünya çapında önemli etkileri oldu. Sadık müşterileri arasında 18 giysilik bir koleksiyon tasarladığı Nancy Reagan ile eski Türkiye Cumhurbaşkanı Semra Özal da vardı. En üst düzey Türk politikacıları ve iş kadınlarıyla çalışıp Türk modasını temsil etti.

2002 yılında NEDRET TACİROĞLU COUTURE ile abiye giyime yöneldi. İnce, rafine, romantik, göz kamaştırıcı zevki ve kullandığı özel kumaşlar ve aksesuarlarla hem Türk hem de uluslararası müşteriler ve alıcıların takdirini kazandı. Tüm tasarımları dantel, şifon, organze ve ipek gibi narin kumaşlarla hazırlanan koleksiyonlarında kullanılan süslemeler en üst seviyedeki lüksü ve zarafeti vurgulayan tasarımlara hayat veriyor.

2004 yılında Paris Pret-a-Porter Fuarına ve aynı yıl New York’daki Cotorier Fuarına katıldı.

2006 yılından Türk Çini Sanatı’ndan esinlenerek hazırladığı koleksiyonunda içmimari bilgisi ve moda aşkını birleştirerek Milano Moda Haftası’nda özel bir defile gerçekleştirdi. Yabancı moda basınının da makalelerine konu olan Nedret bu alandaki yeteneği yabancı basının da takdirini kazandı… Il Giornale, La Republica gibi İtalya’nın önde gelen gazetelerinde yer aldı.

2007 yılında kızı Yasemin Taciroğlu Milano’da Bocconi Üniversitesi Moda Pazarlaması bölümünden mezun oldu. Bir yıl kadar Milano’da Vivienne Westwood Showroom’unda çalıştıktan sonra İstanbul’a döndü ve annesiyle çalışmaya başladı. Yenilikçi ve genç ruhu ile Nedret’in tasarımlarını etkilemeye başladı ve böylece gençler arasında da popülerlikleri arttı.

2012 yılında İstanbul’da ilk mağazasını açtı. Gece elbiseleri dışında kokteyl ve parti kıyafetlerinin yer aldığı hazır giyim koleksiyonu moda severlerin beğenisine sundu.

Tasarımları Türkiye dışında Paris, Monaco, Caserta, Singapur, Panama, Dubai, Abu Dhabi, www.farfetch.com, Katar, Kuveyt, Ryad gibi bir çok ülkedeki seçkin butiklerde satılmakta.

NEDO BY NEDRET TACİROĞLU markasıyla hazırlanan koleksiyonları Türk ve uluslararası müşteriler ve alıcılar tarafından hassas, rafine, iddali ve romantik zevkini hem de özel kumaşlarını ve aksesuarlarını takdir görürken aynı zamanda dünyanın önde gelen kırmızı halı, TV şovları ve konserler için de ünlülerin ilk tercihlerinden olmaya başladı…

Burcu Esmersoy, Serenay Sarıkaya, Elçin Sangu, Demet Özdemir gibi Türkiye’nin önde gelen TV yıldızları ve oyuncuları dışında;
Dünyaca ünlü şarkıcılar Jenifer Lopez, Lady Gaga, Gwen Stefani, TV yıldızı Michelle Hunziker, Aishwarya Rai Bachchan, Victoria Swarovski, Amanda Holden, Pixie Lott, Angela Bassett, Kylie Jenner gibi birçok ünlü Nedo tasarımlarıyla kırmızı halı ve TV şovlarında boy gösteriyor.

2010 yılından beri koleksiyonunu Milano ve Paris moda haftasında özel bir sunumla tanıtıyor.

2015 yılında ELLE dergisi Yılın Tasarımcısı Ödülü’nü kazandı.

Marka mı demiştiniz? İşte gerçek Couture marka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir