Genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal

Koleksiyoner, sanat danışmanı Gül Ergi, “Şimdilerde müzayedelerde resimleri aranan Ali Çelebi, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran gibi isimler, aile dostumuzdu. Babam bir ressamın 7-8 resmi içinden istediğini seçerdi. Günümüzde bu sanatçıların eserlerini müzayededen bile almak çok zor. Genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal” diyor…

Türkiye’ nin en eski koleksiyonerlerinden Ergi Ailesi’ nin sanat aşkı mirasını devam ettiren Gül Ergi, halen 900’ ü aşkın eseri göz bebeği gibi muhafaza ediyor. “Annem ve babam sanat aşığıydı. Yeni evlendiklerinde resim, heykel ve hat koleksiyonu oluşturmaya başlamışlar” diyerek anlatıyor ailesinin sanat tutkusunu.

Koleksiyonda 900’den fazla eser var

Küçüklüğünden beri Yahya Kemal Beyatlı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ali Çelebi ya da Hikmet Onat gibi aile dostu sanatçıların içinde büyüdüğünü söyleyen Gül Ergi’nin 900’ü aşkın sanat eserinden oluşan koleksiyonunda klasik, oryantalist ve empresyonist ressamların tabloları mevcut. “Modern resim sevmiyorum” diyen Ergi’nin koleksiyonundaki en modern eserler D Grubu’ndan Turan Erol, Eşref Üren gibi isimlere ait.

Artık müzayedelere gitmeye gerek yok

Koleksiyondaki eserlerin çoğunlukla kendisi küçükken alındığını söyleyen Gül Ergi, son dönemde neden çok az resim aldığını şöyle anlatıyor: “Artık koleksiyonumda yer alan sanatçılar gibi sanatçılara ulaşmak çok zor. Günümüzde müzayedelerde yeni koleksiyonerler ancak karşılarına çıkan resimleri satın alabiliyor. Çünkü iyi resimlerin hepsi büyük iş adamlarının evine yerleşti ve bir daha çıkmıyor, satılmıyor maalesef. Birçoğu da müzeciliğe merak saldı. Yani kendi koleksiyonlarını müze yapıp isimlerini yaşatmak istiyorlar. Benim genç kızlık dönemimdeki resimleri yakalamak artık bir hayal… O resimler en güzel evlerde çoktan yerlerini buldu. Ben çocukken babam bir ressamın 7-8 resmi içinden istediğini seçerdi. Şimdi artık o şans azaldı, hatta yok denecek kadar az.”

Banka ve holdinglere sanat danışmanlığı yaptı 8 yıl boyunca Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Gül Ergi, özel, banka ya da şirket koleksiyonları için danışmanlık hizmeti de verdi. Bazı holding ve kuruluşların sanat galerilerini kurdu. 50’ye yakın aileye koleksiyonu hazırladı. 10 senede 60’a yakın sergi açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir