Clara Seren Amram: “Bedenini Sev ve Onurlandır”

              

Aylin Saraçoğlu           

Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Hukukçu, Hümanist ve Yazar Clara Seren Amram, kurucusu olduğu Clarita’s Way (Clarita’nın Yolu) ile “Beslenme, Sağlık ve Hukuk”, temalarını içeren “İyi Yaşam Döngüsü”, yani fiziksel, ruhsal ve mental beslenmeyi hayatımızdaki pratiklere dönüştürerek, çevresindeki insanlara aktarmak için çalışıyor ve pek çok kuruma ve kişiye eğitim veriyor. Sağlıklı beslenme ve iyi yaşam üzerine “Sağlık ve Lezzet Dolu Bir Yaşam”‘, “Sağlıklı Yemekler, Mutlu Çocuklar”  ve “Gökkuşağından Lezzetler” adlı üç kitap yayımlayan, şimdilerde yeni kitabı üzerinde çalışan Clara Seren Amram ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Sizi tanıyabilir miyiz?

Her şeyden önce doğanın bir parçasıyım. Tüm hayvanlardan en “özelim”. Çünkü ek olarak bana (diğer insanlardaki gibi) müthiş bir zihni ve irade gücü verildi. İnsanlık denen büyük bir grubun parçasıyım. Hepimiz aynı yerden geldik ve o an geldiğinde de aynı yere gideceğiz. Bu dünyada yarattığımız farklılığımız ve bıraktığımız etkiyi ise vücudumuza borçlu olduğumuza inanıyorum. Bu nedenle tüm insanlara bahşedilmiş olan bu güzel bedene bakarak, ona gerektiği değeri vererek, bizi yaratmış olan Yüce ve Sınırsız güce, hayatta olduğumuz için teşekkür etmiş oluyoruz.

Çok şanslıyım ki, doğayla iç içe bir ülkede ve evde, doğanın nimetlerinden faydalanarak ve şükrederek büyüdüm. Annelik mucizesini iki evladımla yaşıyorum. Onlardan çok şey öğrendim ve hala öğreniyorum, bu öğrendiklerim bana çok şey kattı.

Küçük yaştan beri hep doktor ya da avukat olmak istedim. Çünkü insanların haklarını savunmak istedim ve en başta gelen hakkımız sağlıklı ve mutlu olmak olduğu için tıp bilimine büyük ilgi duydum, doktor arkadaşlarım ile iç içe bu konuda kendimi geliştirdim. Hukuk okurken Venezuela’nın Kızılay’ı olan Cruz Roja yardım kuruluşundan ilk yardım konusunda diploma aldım. İnsan vücudu ve onun sağlığı beni her zaman ilgilendiren bir konu oldu. Okulda Hümanist Felsefe ve lisana düşkün olduğum için Hukuk Fakültesi’ne gittim.

Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Hukukçu, Hümanist ve Yazarım. 1968 yılında Peru, Lima’da doğdum ve Venezuela’nın Karakas şehrinde; çeşitli kültürlerden üyeleri olan bir ailede büyüdüm. 

Lise eğitiminden sonra Yemek Pişirme Sanatları üzerine İsviçre’de Institut Le Mesnil ve ardından Villa Pierrefeu’da Haute Cuisine eğitimi aldım. Üniversite eğitimimi Venezuela Universidad Santa Maria Hukuk Fakültesi’nde tamamladım.  Yüksek lisansımı ise Uluslararası Karayip Üniversitesinde, Hümanist Hukuk/İnsan Hakları ve Uluslararası İlişkiler üzerine yaptım.

Tüm bu eğitimlerin yanı sıra Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı diplomasını da aldım. Evlendikten sonra, babamın ve büyük dedelerimin doğduğu Türkiye’ye taşındım. İstanbul Üniversitesinden Hukuk Denklik Diplomasını aldım ve İstanbul Barosuna kayıt olarak, ilk Güney Amerikalı kadın, Baro üyesi oldum. Halen kurucusu olduğum Clarita’s Way ile “Beslenme, Sağlık ve Hukuk”, temalarını içeren, “İyi Yaşam Döngüsü”, yani fiziksel, ruhsal ve mental beslenmeyi hayatımızdaki pratiklere dönüştürerek, çevremdeki insanlara aktarmak için çalışıyor ve pek çok kuruma ve kişiye eğitim veriyorum. Ana dilim İspanyolca dışında Türkçe, Fransızca, İngilizce ve İbranice’yi çok iyi derecede biliyorum.

 • Kitaplarınız hangileridir?  
 • Sağlıklı beslenme ve iyi yaşam üzerine “Sağlık ve Lezzet Dolu Bir Yaşam”’, “Sağlıklı Yemekler, Mutlu Çocuklar”  ve “Gökkuşağından Lezzetler” adlı üç kitap yayımladım. Son olarak yeni kitabım üzerine çalışmaktayım.  
 • Kurucusu olduğunuz Clarita’s Way nedir?
 • Clarita’s Way; ruh, beden ve zihin sağlığı dengesinin oluşturulup, geliştirilmesinde kişilere rehberlik eden bir keşif yolculuğunun adıdır. Bu yolculukta önce öz benliğinizin değerini fark eder, daha sonra bu değerli benliğe adil ve sorumluluklu davranmanın yollarını öğrenirsiniz. Clarita’s Way’de fiziksel, ruhsal ve mental bütünlüğü içeren “İyi Yaşam Döngüsü”, “Beslenme, Sağlık, Hukuk” temalarını esas alarak hayattaki pratiklere dönüştürülür.

“Hayat varsa umut vardır” ilkesini benimsemiştir. Pes etmeyeceksin, vazgeçmeyeceksin. Vücuduna istemediği, aykırı şeyler yapmayacaksın demektedir.

 • İyi Yaşam Döngüsü ne demektir?
 • İyi Yaşam Döngüsü, Beslenme, Sağlık, Hukuk temalarını tüm hayatımızda uygulamayı odağına alır. Bunun için iyi yaşamak ve yaşatmak, çevremize ilham olup, var olan yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanmak, hem kendimiz, hem de diğerlerinin faydasına yaymayı vurgular. Söyleyenler değil, yapanlar çoğalır. Pozitif olmak, geleceğe umutla bakıp, sağlıklı kalmak da bulaşıcıdır. Bunu yaparken karışık, zor, tatsız, yorucu reçeteler yerine Clarita’s Way herkese, pratik, çok lezzetli, sağlıklı reçeteleri, ipuçları ve önerileri sunar.
 • Clarita’s Way’in hedef kitlesi kim?
 • Herkes. Çünkü sağlıklı ve mutlu olmak herkesin hakkıdır. Ne kadar erken başlarsak o kadar iyi ve hiçbir zaman geç değildir. Hayat memnuniyetine ve kalitesine değer katmak isteyen, fiziksel, duygusal, zihinsel olarak sağlıklı, mutlu yaşamayı evrensel bir hak ve sorumluluk olarak gören tüm çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar Clarita’s Way’ın hedef kitlesini oluşturur.
 • Hobileriniz nelerdir?
 • Hobilerim Clarita’s Way mutfağından renkli, lezzetli, yararlı yemekleri yaratmak ve paylaşmak, Yoga-Meditasyon, dans etmek, holistik şifa, köpekle beraber ormanda yürüyüş yapmak,  oynamak, doğayı keşfetmek, yüzmek, dünyayı görmek, öğrenmek ve yazmaktır.
 • İlham kaynaklarınız nelerdir?
 • İlham kaynaklarım: Hayatın kendisi, Evren ve Tabiattır. Sessiz bir ortamda, nefesimle birlikte, doğayla baş başa kalmak bana ilham verir. Ailem, çocuklarım, yakın çevrem, tüm sevdiklerim yüzde yüz ilham kaynağıdır. Çünkü her insandan bir şeyler öğrenilir. Tesadüf diye bir şey yoktur, her an mucizelerle yaşıyoruz,  çünkü hayatın kendisi bir mucizedir.  Sen yeter ki bunu almak için açık ol. Yoga,
 • Qigong ve Tai Chi’den ilham alabiliyorum. Hayvanlardan da çok ilham alıyorum. Antik bilgelerden günümüze uzanan önemli bilgiler de benim ilham kaynağımdır. Musevi bilgileri ve kuralları, Çin Geleksel Tıbbı gibi pek çok kadim bilgi de yine benim ilham kaynaklarımdır.
 • Hayattaki mottonuz nedir?
 • Hayattaki mottom “Bedenini sev ve onurlandır” cümlesidir. Çünkü bedenini sevip, onurlandırırsan, çevrene de iyilik, pozitif enerji ve sağlık verebilirsin. İnsan önce kendisini sevmeli ve onurlandırmalı. Mutluluğun ve huzurun kaynağını dışarıda arayan bulamıyor, aslında her şey içimizdedir. Hayatta her zaman bir çıkış yolu olduğuna ve pozitifliğe vurgu yapan “When there is a will, there is always a way” (Bir irade olduğunda her zaman bir yolu vardır) ve “Nothing is impossible” (Hiçbirşey İmkansız Değildir) cümlesi de yine benim hayat mottomdur.
 • Sağlıklı yemekler, mutlu çocuklar” kitabınızda verdiğiniz pratik tariflerden birini okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?
 • Tabi ki. Bütün çocuklar cips sever ama seçtikleri cipsler, her zaman onlar için doğru olan değildir. Beslenme çantalarına koymak için, sinemada atıştırmak için ya da herhangi bir yer ya da zamanda çocukların açlıklarını bastırmak için son derece pratik, sağlıklı Meyve Cipsleri tarifi vermek isterim. Bu cipsler için çeşitli meyveleri kullanabilirsiniz; bunun için 2 elma ya da 10 çilek ya da 2 kivi ya da 1 muz yeterli olacaktır. Şimdi size bunların en lezzetlilerinden birinin tarifini vereceğim, Ananas Cipsi. Bir ananası çok ince şekilde dilimleyin. Bir fırın tepsisini pişirme kağıdıyla kaplayın, ananas dilimlerini kağıdın üstüne dizin ve 100 derecedeki fırına verin. 1.5 saat boyunca 15 dakikada bir dilimleri altüst edin. Eğer yeterince kuru değillerse, soğuyup da kıtır olana dek biraz daha bekleyin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir