Su ve Elektrik Tasarrufu

EMRE GÜLER yazdı.

Bugün su ve elektrikten nasıl tasarruf edebileceğimizi yazmaya karar verdim. Belli de pek çoğunuzun bildiği ve günlük yaşamınızda uyguladığı yönlerden söz edecek olabilirim. Ama birkaç küçük ipucunun günlük yaşamınıza dâhil edilmesi kolaydır ve evimizin bütçesine katkı sağlayarak, su ve elektrik faturalarınız üzerinde de etkisi olacaktır.

Suyumuzu Koruyalım…

Diş fırçalarken, saçınızı yıkarken, bulaşıklarınızı yıkarken veya eşiniz tıraş olurken ve duşta sabunlarken musluğunuzu kapatın ve suyu boşa akıtmayın.

Evdeki musluklarda sızıntı olup olmadığını kontrol etmek oldukça kolay. Tüm muslukları kapatın ve su saatinin üzerindeki döner göstergenin hala dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, boşa su ve para harcıyorsunuz demektir.

Peki ya, bahçeyi ve bitkileri sabah veya akşam erken saatlerde sulamanın suyun buharlaşmasını önlediğini biliyor muydunuz? Herkes bunu düşünmez, ama bu harika bir yeşil ipucu.

Elektriği boşa harcamayalım…

Kısa süre önce evdeki ampulleri temizlemenin enerji tasarrufuna ve evinizdeki aydınlatmayı % 20’ye kadar iyileştirmeye yardımcı olabileceğini okudum. Artan aydınlatma, gereksiz lambalara ve diğer ışık kaynaklarına olan ihtiyacı azaltır.

Ne yiyeceğinize karar vermeye çalışırken buzdolabının kapısını uzun süre açık bırakmayın. Buzdolabı evde tüketilen enerjinin büyük bir kısmını kullanır. Dünyadaki çoğu evde buzdolabı, klimadan hemen sonra (% 16) ikinci en büyük elektrik kullanıcısıdır (% 13,7).

Mikrodalga fırınınızı saat olarak kullanmaya gerek var mı? Her hangi bir makineyi kullanmasanız bile fişte takılı olması durumunda gece gündüz elektrik tüketir. Ev aletlerini fişte takılı bırakmak, çalışırken kullandıkları güçlerin % 20’si kadar elektrik tüketebilir. Cihazları kapatma yerine, kullanılmadığında fişini çekin. Tüm cihazlarınızı tek tek prizden çekmek size zor geliyorsa hepsini bir uzatma kablosuna takabilirsiniz, sadece bu uzatma kablosunun fişini prizden çektiğinizde hepsinin elektrik bağlantısını kesmiş olacaksınız. Sizin için ve aileniz için en iyi seçeneği seçin, ev ekonomisine katkıda bulunun, tüm fişleri prizden çekmeyi unutmayın…

Giysilerinizi yıkarken, bir seferde birkaç parça yerine, çamaşır makinenizin kapasitesini göz önünde bulundurarak olabilecek en fazla miktardaki çamaşırı topladığınızdan emin olun. Ütü yaparken de tasarruf yapabilirsiniz. Şahsen ütü gerektirmeyen çamaşırlarımın asla ütülenmesini istemem, sadece gerçekten ihtiyaçları varsa ütüleyin…

Enerjinin % 90’ından tasarruf etmek için kıyafetleri soğuk ya da ılık suda yıkayın. Enerji tasarrufu için ön yıkama yapmaktan kesinlikle kaçının. Giysileriniz gerçekten aşırı kirliyse, çamaşır makinesini açmadan önce deterjanla ıslatabilirsiniz. Şahsen ben asla “Ön yıkama” seçeneğini kullandırmam ve daima çevre dostu çamaşır deterjanlarını evimize alırım.

Unutmayalım ki, israftan kaçınarak tasarruf etmek İslam dinimizin kesin emridir…

Su ve elektrik tasarrufu için sizler neler yapıyorsunuz? İpuçlarınızı bizimle paylaşın! Başkalarının da tasarruf etmesine yardımcı olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir