ATAKAN YILDIRIM, YENİ TEKLİSİNDE FARKLI BİR DÜZENMEYLE “EY ŞAHİN BAKIŞLIM” DİYOR

Türkülere gönül vermiş, türkülerle yorulmuş, türkülerle büyümüş Atakan Yıldırım, güçlü sesi ve yorumculuğuyla, herkesin bildiği ve sevdiği “Ey Şahin Bakışlım” ı Haluk Polat’ın  düzenlemesiyle farklı bir sound la müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Müzikle dolu bir evde doğan, babasının bağlamasının ve türkülerinin sesiyle büyüyen, 8 yaşında dersler almaya başlayan Atakan Yıldırım o gün, bu gündür, elinden düşürmediği bağlaması ile hem çalıyor, hem söylüyor, besteler yapıyor, güfteler yazıyor. Müzikle nefes alıp-veriyor.

22 Şubat 2020’de We Play etiketiyle dijital platformlarda yerini alan parçanın klibi, araya giren pandemi süreci nedeniyle gecikti ve 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü, saat 17:00’de yayına giriyor.

Ey şahin bakışlım bülbül avazlım
Bir eli kadehli bir eli sazlım
İşte ben gidiyom kal ahu gözlüm
Ne sen beni unut ne de ben seni…

Sivas, Yıldızeli yöresinin bu güzel türküsü, sevdiğini sılada bırakıp gitmek zorunda kalan bir adamın, aşk acısı, sıla hasreti, sevdiği tarafından unutulma endişesi başta olmak üzere bir çok duyguyu bir arada anlatıyor. Ey Şahin Bakışlım’ın aranjesi, türkülere çok sesli düzenlemeleriyle yeni soluk katan Haluk Polat tarafından yapıldı. Geri vokalde Gonca Karakuş var. Türküde bağlamayı Atakan Yıldırım, davul ve bası Süha Duran, perküsyonları Ezgi Erkılmış, tuşlu çalgıları Haluk Polat çaldı. Kayıt  Görkem Baharoğlu, Mix ve Mastering Süha Duran tarafından yapıldı. Kayıt ve edit ise We Play stüdyolarında yapıldı.

BİYOGRAFİ

12 Şubat 1997’de İstanbul’da dünyaya gelen Atakan Yıldırım, üç yaşında ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı. İlk ve ortaokulu İzmir’de okuyan Atakan, babası sayesinde bağlamayı doğduğu günden itibaren çok iyi tanıdı. Aile akşamları sazlı sözlü geçirdi. Babası olanca gücünü o daha küçücük bir çocukken ona aşılamıştı. Sekiz yaşına kadar sadece dinleyerek ve taklit ederek sürdürdüğü müzikle olan ilişkisini, ilkokul ikinci sınıftayken bağlama kursuna başlayarak müzik hayatına ilk adımını attı. Dokuz yaşında Çiğli Belediyesinin açtığı bir yarışmada bağlama birincisi oldu. Yine dokuz yaşında Özbekistan’da pek çok ülkeden çocukların bulunduğu kampta Türkiye’yi temsil etti. Çeşitli konser ve etkinlikte sahne aldı. Alkışlar, yaptığı müziğe olan saygısını her defasında katlayarak arttırdı ve bu sayede daha çok çalıştı. Liseye İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesinde başladı, İstanbul Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesinde tamamladı.

Lise öğrenimine devam ederken bir yandan sokak müzisyenliği ve özel dersler gibi faaliyetler sayesinde hayatına yön vermeye, müzikle bağını sürdürmeye devam etti.

2014 yılında Kanal D’de yayınlanan, X Factor/Star Işığı ses yarışmasında yarıştı, güzel dereceler elde etti ve finalist oldu. Ancak program yayından kalkınca, birinci belli olmadan, finalist olarak programı tamamlamış oldu. İlk kez halk ile bu kadar yakındı ve inanılmaz destek aldı. Yolunu ve duruşunu bozmadan, müziğini gelecek nesillere aktarabilmek için 2016 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalına girdi. Bu süreçte üretmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine hedef bildi. 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Şimdi Gençlik Zamanı” adlı yarışmada “Söz-Müzik” dalında Türkiye 1.si oldu. Ağustos 2019’da söz ve müziği kendisine ait olan “Solmadın” şarkısını yayınladı. Beste yapmaya, söz yazmaya, sahne almaya devam ediyor.

Ey Şahin Bakışlım

Söz-Beste: Aşık Daimi
Düzenleme: Haluk Polat
Geri Vokal: Gonca Karakuş
Bağlama: Atakan Yıldırım
Bas&Davul: Süha Duran
Perküsyonlar: Ezgi Erkılmış
Tuşlu Çalgılar: Haluk Polat
Kayıt: Görkem Baharoğlu
Mix&Mastering: Süha Duran
Kayıt&Editing: We Play


www.instagram.com/atakanyildirimofficial/
https://www.facebook.com/atakoyzz
https://twitter.com/atakoyzz
https://www.youtube.com/channel/UCfExcDL0z-GSgd_7AM9rDsg

İletişim: zeynepgokturkajans@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir