Türkan ÖNDER’in 4 kitabı da raflarda

“BERCESTE”, “GÜNAH UTANIRKEN”, “YASAK TÜMCELERLE KIRMIZI” ve “GÜNAHKAR TANRIÇALAR” isimli dört kitabı raflarda olan Türkan ÖNDER, Edebiyat, Şiir, Türk Edebiyatı kategorilerinde eserler yazmış bir yazar.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Bir Gecelik Gelin Berceste, Yasak Tümcelerle Kırmızı, Günah Utanırken, Günahkar Tanrıçalar sayılabilir. Türkan Önder Kılıç kitapları; Ceren Kültür Yayınları, Kumran Yayınları, Tura ve Fa yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluştu.

Önder’in kaleminden kitaplarının düşüncesi ise,”Kant’in iyinin ne olduğuna ilişkin görüşleri basta din, ahlak olmak üzere ekonomi, siyaset ve hatta aşka dair fikir, tutum, duruşumu etkilemiştir. Kant der ki bir şeyi iyi yapan şey/ ki buna ödev ahlaki der/ onu yapmaya iten şeyin sadece iyilik yapma duygusu taşımasıdır. Şöyle ki prestij kaygılarıyla ya da dışlanmaktan korkularak yapılan her türlü iyilik dahi iyi gibi görünse de, iyi tanımına uysa da aslında iyi değildir; çünkü manevi de olsa bir çıkar beklentisi vardır. Örneğin bir anne adayının cennete gidebilmek için çocuğunu riske atarak oruç tutması aslında bencilce bir davranışıdır ve o insan anne olmayı hak etmiyordur benim gözümde. Meydanlarda eşitlik, özgürlük naraları atıp evinde elinin yettiklerine şiddet uygulayan insan solcu değildir.

Günahkar Tanrıçalar isimli kitabımın ön sözünde de belirttiğim gibi biz dediğinizin ne kadarı biziz, doğrularımız sandıklarımızın ne kadarı bize ait. Onların içselleştirdiğimiz toplumsal konvansiyonlar olma ihtimali var mı.

İnsanların çoğunun hayati ezbere yaşadıklarını düşünüyorum ve bu anlamda şiirler, denemeler ve hatta hikayeler kurgulayıp romanlar yazarak naçizane farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Çünkü Platonun da dediği gibi gerçeğin farkına varmış, aydınlanmış insan mağaraya geri dönüp onların kendisine zulmünü göze alarak orada zincirli olan insanlara gerçeği anlatmak zorundadır.” diye anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir