DÜNYA OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ 6 KADINI

Dünya otomotiv sektöründeki erkekler arasından sıyrılmayı başarıp, yaptıkları işlerle kendilerine yer eden 6 kadın.

Herkes otomobil ve otomobil sporlarını erkek işi olarak düşünse de, bu düşünceyi kıran 6 kadın bir çok şeyi başardı. Ayrımın çok eskiden beri yaşandığı bu sektörde, erkekler kadar hatta bazı yerlerde erkeklerden daha üstün olduklarını kanıtlayan bu 6 kadın, dünya literatüründe çok haklı bir yere sahip.

Kim mi bu isimler:

Helene Rother: Tasarımcı

Helene Rother, ilk kadın otomotiv tasarımcılarından biriydi . 1942’nin sonlarında Detroit’teki General Motors’un iç tasarım ekibine katıldı . 1947’de kendi tasarım stüdyosunu kurdu. Rother, İkinci Dünya Savaşı sonrası otomotiv tasarımı standardının basit ve basitten şık ve benzersiz hale getirilmesine yardımcı oldu. 1948-1956 yılları arasında Nash Rambler üzerindeki çalışmaları tasarım ve kalite özelliklerine odaklandı ve otomobil pazarında yeni bir segment oluşturmaya yardımcı oldu.

Janet Guthrie: Yarışçı

Janet Guthrie, Indy 500 ve Daytona 500’de kalifiye olan ve yarışan ilk kadındır. Guthrie, 1963’te ilk bilim adamı-astronotlardan biri olma girişimi reddedildiğinde mühendislikten yarış arabası sürücüsüne geçiş yaptı. Guthrie yarış camiasında tepkiyle karşılaştı ama bunun amacına ulaşmasına engel olmasına izin vermedi. Guthrie, kemerinin altında 47’den fazla yarışa sahiptir ve Motor Sporları ve Amerika Spor Otomobil Kulübü Onur Listesi’ne alınmıştır. Yarış kariyeri , motoru kendisi için ürettiği bir Jaguar XK 120 ile başladı . Hatta bir gece içinde uyuduğu bildirildi. Miğferini ve yarış kıyafetini Smithsonian Enstitüsü’nde görebilirsiniz.

Bertha Benz: Uzun Mesafe Sürücüsü

Karl Benz, 1885’te tarihi Motorwagen’ini patentledi ancak 3 tekerlekli aracını halka pazarlamak için mücadele etti. 5 Ağustos 1888’de Karl’ın karısı Bertha Benz, Motorwagen’e bindi ve annesini ziyaret etmek için 60 mil uzunluğundaki bir yolculuğa çıktı. Bu yolculuk, bir araçla yapılan ilk uzun mesafeli yürüyüş olacaktı. Benz, kasaba halkının yanından geçerken, Motorwagen’in gücünü kanıtlayarak başını çevirdi.

Shirley Muldowney: Ağır Vasıta Sürücüsü

1973’te Michigan yerlisi, en iyi yakıt çekicisini kullanma lisansına sahip ilk kadın oldu. Muldowney, kadınların yolda olmaması gerektiğine inanan başkalarının direnişiyle karşılaştı. Muldowney 3 NHRA Dünya Şampiyonası, 1 IHRA Şampiyonası ve 18 NHRA kariyer zaferi kazandı.
“NHRA her an benimle savaştı, ancak bir kızın tribünleri nasıl doldurabileceğini gördüklerinde, spor için iyi olduğumu gördüler.” Shirley Muldowney

Denise McCluggage: Yarış Muhabiri ve pilot

İlk gazeteci McCluggage, amatör yol yarışlarının yükselişinin ortasında tutkusunu pistte buldu. Kadın muhabirlerin çukurlara girmesine izin verilmedi, bu yüzden Denise, sporu rapor etmek için yarış arabası sürücüsü olarak katılmak zorunda kaldı. Tutkusu nedeniyle katılımcı spor gazeteciliği doğdu. McCluggage, 50’li yılların ortalarında profesyonel bir yarış arabası sürücüsü olarak yarışmaya başladı ve birçok yarış kazandı.

Alice Ramsey: ABD’nin ilk araç kullanan kadını

Automotive Hall of Fame’e giren ilk kadın. 1909’da Ramsey bir Maxwell Touring arabası aldı ve 3 arkadaş topladı ve New York City’den San Francisco’ya 3,800 mil uzunluğunda bir yolculuğa çıktı. Yolculuk, onu ABD genelinde araç kullanan ilk kadın yaptı. Ramsey’in maceralarını Veil, Duster ve Tire Iron adlı kitabında okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir