Sürdürülebilir gıdanın geleceği için 9 adım

Yiyecekleri uygun şekilde değerlendirme, gıdayı doğru depolama, ihtiyaç kadar tüketme ve alışveriş yapma gibi beslenme ve tüketim tercihlerindeki küçük değişimler sürdürülebilir gıdanın geleceği için önemli bir adım. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB), “Gıda İsrafını Engelleme Projesi” ile her şeyden önce bu konuda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefliyor ve sürdürülebilirlik için gıda israfının ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekiyor. İSTİB “Gıda İsrafını Engelleme Projesi” kapsamında konuşan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, gıda israfı ciddi bir sorun olsa da bireysel çabalarımızla bu soruna çözümler üretmenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor.  Ağaca, gıda israfını azaltmak için sistematik olarak yapmamız gereken 9 adım öneriyor.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB), “Gıda İsrafına Son Ver” sloganıyla yola çıktığı “Gıda İsrafını Engelleme Projesi” ile gıdada israfı azaltan, hatta sıfır gıda israfını hedefleyen bir dizi etkin proje ile büyük bir sosyal sorumluluk hareketini hayata geçirdi. İSTİB, “Gıda İsrafına Son!” mottosuyla yola çıktığı bu sosyal sorumluluk projesinde her şeyden önce toplumsal bilinç oluşturmayı hedefliyor ve sürdürülebilirlik için gıda israfının önemine dikkat çekiyor.

İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB) “Gıda İsrafını Engelleme Projesi” kapsamında konuşan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, “Doğaya yakın ve mevsimine göre besin seçimi, artan yemekleri değerlendirme, yiyecekleri uygun şekilde depolama, ihtiyacınız kadar tüketme ve alışveriş yapma gibi beslenme ve tüketim tercihlerindeki küçük değişimler sadece sağlığınız için değil sürdürülebilir gıdanın geleceği için de önemli bir adım aslında” diyor.

World Resources Institute (WRI) tarafından hazırlanan Dünya Kaynakları Raporu’na göre, 2050 yılında 10 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunu doyurmak için tarım ve gıda üretiminin iklim, ekosistem ve suya olan etkileri azaltılmak zorunda. Gıda israfı ciddi bir sorun olsa da bireysel çabalarımızla bu soruna çözümler üretmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Ağaca, gıda israfını azaltmak için sistematik olarak yapmamız gereken 9 adımı şöyle sıralıyor:

  • Daha küçük porsiyonlar ile yiyecek tüketin: Tabağınızdaki yemek miktarını kontrol ederek çöpe giden yiyecek miktarını azaltabilirsiniz. Küçük bir porsiyonla başlayabilir, dilerseniz bir tabak daha alabilirsiniz.
  • Kalan yiyeceklerinizi atmayın: Yiyeceklerinizi diğer gün tüketebilir veya sevdiğiniz başka bir yemeği yaparken kullanabilirsiniz.
  • Akıllı alışveriş yapın: Plansız ve fazla miktarda yapılan alışveriş, alınan gıdaların bozulmasına yol açtığı için ilk adımınızı bir alışveriş listesi yaparak ve bu listeye sadık kalarak atabilirsiniz.
  • Dış görünüşü güzel olmayan sebze ve meyveleri de alın: Güzel ya da estetik görünüşlü olmayan meyve aynı ağacın hatta aynı dalın meyvesi olabilir. Lezzeti, besin ve enerji değerlerinde herhangi bir eksiklik olmaz.
  • Buzdolabınızı kontrol edin, ürünleri doğru saklayın: Akıllı buzdolabı kullanımı, buzdolabı sıcaklığını önerilen aralıkta tutmak, buzdolabında yiyeceklerinizi uygun şekilde düzenlemek ve temizlemekten geçiyor.
  • İlk alınan önce tüketilir kuralına uyun: Yiyeceklerinizi saklarken, ilk giren ilk çıkar kuralına uymanız önemli. Buzdolabında getirilen eski yiyeceklerin arkasına yeni yiyecekler yerleştirmek daha kolaydır.
  • Gıdaların üzerindeki son kullanma tarihi ve tavsiye edilen kullanma tarihine dikkat edin: Son kullanma tarihi olan gıdalar stoklanmamalı ve son kullanma tarihine kadar tüketilebilecek miktarlarda satın alınmalıdır.
  • Atıkları gübreye dönüştürün: Yiyecek artıklarınızı bahçe gıdasına dönüştürebilirsiniz. Bunun için gübre kutusu oluşturabilirsiniz.
  • İhtiyaç fazlası ürünlerinizi yardıma muhtaç olanlara verin: Gıda yardım derneklerine destek vermek ve gıda atığını azaltmak için çevrenizdeki kafeterya, dükkan ve şehrinizdeki mevcut girişimleri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir